Stali jsme se závislými na elektřině?

Není pochyb o tom, že elektřina prostoupila bez nadsázky veškeré oblasti našeho života. Jen se rozhlédněte kolem sebe a podívejte se, kolik věcí, které vás obklopují, ji v nějaké formě využívají, a je jedno, zda jsou napájeny ze sítě či nějakým typem baterie.

 

V mnoha zaměstnáních bychom se bez ní neobešli. Například pohání mnoho lékařských přístrojů, které dnes a denně zachraňují životy. Také ve výrobním průmyslu je tím, co potřebuje naprostá většina strojů ke své funkci. A ani architekti či úředníci by se bez ní již dnes neobešli.

 

rozsvícená žárovka

 

Ovšem její užitečnost ani zdaleka nekončí jen v zaměstnání. Vezměme si třeba lampy veřejného osvětlení, díky kterým můžeme jít i za tmy po ulici, aniž bychom neustále do něčeho naráželi. Také rozhodně pomáhají, abychom se cítili bezpečněji.

 

Doma si pak s její pomocí svítíme, ohříváme vodu či chladíme nebo mrazíme potraviny, aby nám vydržely delší dobu v čerstvém stavu. O to, že pohání mobilní telefony, routery a mnohá další zařízení, není třeba říkat.

 

klasická uhelná elektrárna

 

To vše však přináší otázku, zda jsme se na ní nestali příliš závislými. A to je dobré si uvědomit, neboť ač je ta šance malá, vždy hrozí dlouhodobý výpadek proudu. V takovém případě často prosíme o pomoc příbuzné či známé. Ale co v případě, že blackout postihl velké oblasti, či dokonce celý svět? Dokázali bychom se bez elektřiny ještě obejít?

 

Odpověď zní ano, ale. Jistě, co se běžného života týče, mohli bychom se vrátit k ručnímu praní a svícení svíčkami. Pokud navíc máme plynový sporák a troubu, pak ani vaření není problém. Potíže však nastanou s dodávkami potravin, zvláště těch dovážených z větší dálky. Také v nemocnicích část lidí, kteří by mohli jinak ještě mnoho let žít, zemře.

 

Naštěstí v současnosti je pravděpodobnost takovéhoto scénáře skutečně mizivá. Přesto je rozhodně dobré si to uvědomit, a snažit se najít cestu, jak bez ní v případě potřeby přežít. Nikdy totiž nemůžete vědět, kdy se vám to může hodit.