Doplňte si kolagen – S čím vším pomůže a je dobrý jen pro krásu a stav pokožky?

Kolagen si spojujeme zejména s krásou a se stárnutím. Pokud chybí, na stavu pokožky se to hodně odráží. Ale důležitý není jen v této oblasti.

Doplňte si kolagen – S čím vším pomůže a je dobrý jen pro krásu a stav pokožky?

Kolagen si tělo umí vytvářet samo, ovšem s přibývajícím věkem je schopno ho vytvořit čím dál méně. I proto viditelně stárneme, což se odráží zejména na stavu pokožky, objevují se tak například vrásky. Nedostatek kolagenu se ale projevuje například i tím, že nás bolí klouby. V těle má totiž kolagen významnou roli, a pokud ho máme nedostatek, rozhodně to nezačneme pociťovat jen na estetickém stavu pokožky. Doplnit ale kolagen určitě můžeme, například za pomoci doplňků stravy či vhodnou úpravou jídelníčku. Jakou funkci tedy vlastně plní?

funkce kolagenu

Nejen pokožka, ale i vlasy nebo nehty

Čistý kolagen orcacollagen.cz označujeme za bílkovinu, která není rozpustná ve vodě. Díky kolagenu je pokožka vypnutá, naše vlasy a nehty zdravé a to se odráží i na tom, jak rostou. Kolagen je dále velmi důležitý pro fungování kloubů a kostí, je totiž jakýmsi pojivem. Když máme kolagenu dostatek, pokožka je vypnutá, netvoří se na ní viditelné vrásky. To stejné platí pro klouby a kosti. S přibývajícím věkem se u každého začnou objevovat problémy související s bolestmi kloubů, i tohle může vyřešit přísun kolagenu. Není vždy třeba se spoléhat jen na naše tělo. U lidí, kteří o sobe dbají, jedí zdravě a nekouří, je pak proces stárnutí tak nějak oddálen, třeba vrásky se netvoří tak rychle a nejsou tolik vidět. Právě nevhodná strava nebo přemíra kouření zpomalují přirozenou tvorbu kolagenu.

čistý kolagen

Jak ho můžeme doplnit?

Základem je tedy plnohodnotná a vyvážená strava, bohatá by měla být zejména na vitamíny. Kromě vitamínu C, je dobré jíst hodně luštěnin, zvýšit tvorbu kolagenu ale pomohou i jiné potraviny, třeba tuňák, játra nebo želatina. Určitě můžete zkusit i doplňky stravy, které kolagen obsahují. Kolagen a jeho nedostatek se odrážejí třeba i na rychlosti metabolismu, takže pokud se snažíte zhubnout a nejde vám to, i tady může být zakopaný pes. Kolagen totiž přímo ovlivňuje svalovou hmotu a tím je ovlivněn i metabolismus a jeho fungování.

Kolagen je opravdu velmi potřebný, pokud chcete být v kondici a chcete si udržet mladistvý vzhled, měli byste dbát na jeho pravidelné doplňování.