Posílá se ještě dnes klasický telegram?

Občas je potřeba informovat někoho co nejrychleji o vážné události. K tomuto účelu se dříve používal telegram, což byl krátký vzkaz, který byl však adresátovi doručen téměř okamžitě. Nebylo tedy nutné čekat i několik dní, než pošta dopis doručí, a doufat, že jej nikde neztratí.

Dnes jsou samozřejmě technologie mnohem dál. Klasické dopisy postupně nahradily e-maily, které jsou rychlejší a spolehlivější, zvlášť když vezmeme v úvahu schopnosti České pošty. Samozřejmě jsou případy, kdy je nutné poslat nějaký dokument v papírové formě. To se stává především v úřední komunikaci. Avšak těchto případů ubývá.

blog1

I když je však e-mail rychlý, přeci jenom skutečně málokdo sedí celý den u počítače s otevřeným e-mailovým klientem a nečeká, až mu přijde nějaká zpráva. Nehledě na to, že se občas stane, že skončí ve Spamu, což je složka určená pro nevyžádanou poštu.

Proto není divu, že se lidé snažili přijít se způsobem komunikace, který je skutečně instantní a zároveň přesný a spolehlivý. Na svět tak přišly chatovací aplikace jako Messenger, WhatsApp či Telegram Techin.cz, které umožňují instantní posílání zpráv jednomu či více příjemcům.

telegram1

To však nejsou veškeré jejich výhody. Umožňují totiž také vytvoření skupinové konverzace, kdy si mezi sebou může takto posílat zprávy několik lidí. Ti uvidí všechno, co kdokoliv z členů skupiny napsal a odeslal.

Samozřejmě se však nezměnila jen forma, ale také poslání. Zatímco dříve byly telegramy používány skutečně zřídla a pouze k posílání vážných zpráv, které skutečně musely být doručeny okamžitě (především vzhledem k jejich ceně), tyto nové aplikace se používají ke standardním rozhovorům a posílají se jimi prakticky jakékoliv vzkazy.

Samozřejmě službu poslání telegramu nabízí pošta i dnes. Ačkoliv ji totiž prakticky nikdo nepoužívá, svůj význam stále mají. Je totiž třeba mít na paměti, že ne všichni mají chytrý mobilní telefon s přístupem na internet. To se týká především starých lidí. A na ně je potřeba myslet také. Koneckonců si to zaslouží.