Rubriky
Byt

První tři měsíce miminka

Po porodu přichází nádherné období seznamování se s miminkem a zvykání si na novou životní situaci. Co se týče vás samotných, raději se připravte na výbuchy hormonů, dlouhé hojení a potřebný klidový režim. Po pár týdnech se ale vše ustálí a vy už se budete plně těšit z vašeho pokladu.
Kolem čeho se tedy první čtvrtrok života miminka točí?
novorozenec v košíku
Kojení/krmení
Prakticky neustále budete vaše miminko sytit. Tyto chvíle si užívejte stejně jako váš drobeček. Pokud můžete, kojte, pro dítě je mateřské mléko to nejlepší, ale pokud se kojení z nějakého důvodu nedaří, nestresujte se. Ještě více než mateřské mléko váš potomek potřebuje spokojenou a vyrovnanou matku.
Přebalování
Přebalovat budete mnohokrát denně, nebojte se, brzy zjistíte, které plenky vám vyhovují nejvíce. S přebalováním souvisí také převlékání miminka a následné praní jeho oblečení. Vybavte se dostatečným množstvím dětského pracího prášku, popřípadě aviváže, takový drobeček toho dokáže zlikvidovat více, než si dovedete představit.
Spánek
Každé dítě spí jinak. Nesrovnávejte. Dbejte na klidný spánek miminka. Vy se naopak připravte, že se spánkem se na nějakou dobu můžete rozloučit.
Pláč
Pláč k miminkům patří, berte to jako jediný způsob jejich komunikace. Zkuste zůstat trpělivá a vyhledat příčinu pláče. Možná se vám stane, že budete brečet oba dva, nevadí, děťátko pochovejte, zatněte zuby a vydržte. Miminka budou plakat čím dál méně.
Něžná náruč
Miminka potřebují cítit tělesnou blízkost, ráda se chovají, tulí a mazlí. Užijte si to, ani nemrknete a z mazlícího děťátka máte skoro dospěláka.
Mluvení a zpívání
Promlouvejte ke svému miminku, vyjadřujte mu svou lásku, chvalte ho, povídejte mu, komentujte své denní činnosti, občas s ním i žvatlejte. Toto vše je velký vklad do života. Zpívejte, nevadí, pokud nemáte hlas jako ze superstar, ale ne nadarmo se kdysi dětem pravidelně zpívalo, miminka to rozvíjí i uklidňuje.
Legrace
Zhruba během druhého měsíce zpozorujete, že se vaše děťátko začíná usmívat. Nejspíš sami sklouznete do olympijské disciplíny svoje mimčo rozesmát. Jen v tom pokračujte, dítě bude vědět, že je s vámi legrace a zároveň získá pozitivní postoj k životu.
ručička miminka
Hra
Během třetího měsíce se dítě začne zajímat o hračky. Nepřehánějte to, ale zároveň mu hračky vhodné jeho věku dopřejte. Brzy do nich začne strkat a začne je brát do ruky. Velice vděčná je hrazdička.
Tělocvik
Pokládejte miminko několikrát denně na bříško, během druhého měsíce začne zvedat hlavičku. Cvičte s nožičkami, otáčejte na bok.
A to hlavní? Nesrovnávejte a milujte. Užívejte si každý den!