Jak si chránit srdce

Srdce je centrem našeho těla. Prokrvuje všechny orgány a i když je velké jen asi jako pěst, nikdy nespí a odvede neuvěřitelnou práci. Stalo se symbolem nekonečné lásky, sídlem emocí a bez nich stejně jako bez úderů srdce náš život končí. Můžeme žít bez ruky, bez nohy i bez mnoha jiných orgánů, které máme v těle, ale bez jediného srdíčka žít nelze. Každý máme jen jeden motor života a záleží pouze na nás, jak se o tento zázrak ve svém těle dokážeme starat.
 smrtka za kuřákem
PROČ SVÉMU SRDCI DÁVÁME TAK ZABRAT
I když si úlohu srdce všichni moc dobře uvědomujeme, přesto si ho příliš nevážíme a dáváme mu pěkně zabrat. Jeho tlukot ani nevnímáme a když nás nebolí, myslíme si, že mu nemůže nic vadit. Často reaguje na naše city, stres, rozrušení, ale pak se zase zklidní. Tak můžeme snadno přehlédnout  příznaky jeho onemocnění. Přeceňujeme jeho sílu a pak se divíme, když zeslábne nebo dokonce začne selhávat. Přitom diagnózu chronického srdečního selhávání zjišťují lékaři stále více lidem.
 
CO VŠECHNO MŮŽEME OVLIVNIT
Chránit si svoje srdce znamená především žít zdravým životním stylem. Tedy hlavně nekouřit, alkohol pít jen střídmě, jíst zdravě, hlídat si váhu a dostatečně se hýbat. Není to nic tak těžkého a naše srdce si tuhle pozornost určitě zaslouží. Povzbuzující je, že vidíme stále více lidí, kteří se skutečně snaží něco pro sebe dělat. Lidé se třeba již nestydí jít si zaběhat nebo zacvičit do fitka, a to ani ti starší. Více se také začíná prosazovat fráze, že moderní je nekouřit. Stále je to však málo a je třeba ještě nezapomínat na preventivní prohlídky, kde lze právě chronické onemocnění srdce nejsnadněji odhalit.
srdeční záchvat
 
KDY ZPOZORNĚT
Nepřipisujte určité zdravotní problémy pouze stárnutí nebo přepracovanosti. S onemocněním srdce souvisí hlavně dušnost a oteklé nohy, především kotníky. Pozor na častější močení, nechutenství, náhlý nárůst hmotnosti i nadměrné bušení srdce.