Nenaleťte na slevu

 Je po Vánocích. A proto dochází k tomu, k čemu dochází rok co rok. Obchodníci už vědí, že se mnohého zboží, které mají ve skladech, nezbaví, že už ho nepodstrčí těm, kdo v předvánočním zmatku koupí pomalu cokoliv. A tak zkrátka snižují ceny, aby se toho zbavili, aby jim to tam jenom tak neleželo a nezabíralo místo. A lidi, kteří by to před svátky draho nekoupili, se třeba nechají na nižší ceny nalákat.

regály v obchodě

Ale ne všichni obchodníci jsou takoví, ne všichni zlevňují jenom proto, aby se zbavili toho, co se jinak neprodá, aby z toho aspoň něco měli. Jsou tu i podvodníci, kteří jenom čarují s čísly a vydávají klidně i hodně nadsazené ceny za slevy, jenom aby vyždímali jmění z naivků a hlupáků, kteří jim na to skočí. A určitě jim na to někdo skočí, protože jinak by to nedělali.

Spousta obchodníků teď nabízí jen falešné slevy. Vědí, že po Vánocích se nakupuje skoro stejně masově. Třeba proto, že někomu Ježíšek přinesl peníze, které se teď utratí, nebo proto, že lidi povánoční slevy očekávají a tak kdejaký nákup odkládají na tuhle dobu v naději, že ušetří.

Klamavé obchodní praktiky, tedy falešné slevy, jsou u nás sice zakázané, ale obchody to přesto někdy zkoušejí. Protože jde o peníze, a ty jsou u nás to hlavní. A tak se často objeví ve výlohách nic neříkající, ale líbivá reklamní hesla, která lidi do obchodu nalákají, a když už tam potom lidé jsou, třeba si něco koupí i za běžné ceny. Nebo se jim něco slibuje za nižší cenu, než je jim pak jenom údajným omylem namarkovaná. Nebo tu prodávají za cenu, jež je sice nižší než před zlevněním, ale klidně i o hodně vyšší, než za jakou se to samé zboží prodává v jiných obchodech. Pak se taky nejednou setkáme s tím, že je velkým písmem uvedena výhodná cena a malým písmem jsou napsané dodatky, které tu cenu zvyšují nebo jinak ovlivňují.
nákupní košíky

A tak bychom měli nakupovat s rozumem a nenechat se opít rohlíkem. A podfuky hlásit České obchodní inspekci. Která může obchodníky pokutovat. A když se to bude dít pořád, přestanou se jim podvody vyplácet a my určitě ušetříme víc než ve falešných slevách.