Jak v Audacity odstranit šum ze zvukové stopy

Nežádoucí šum na zvukové stopě může být pěkně nepříjemný. Většinou je tento efekt způsobem nekvalitními nahrávacími zařízeními nebo se jedná o staré hudební nahrávky. Díky běžnému počítači, který klidně máte doma si můžete snadno a rychle šum ze svých zvukových záznamu odstranit. Nemusíte být žádný specialista, nebo nemusíte vlastnit celé studium, co by vám v tomto úkolu pomohlo. Potřebujete jediné – počítač a software zvaný „Audacity“, jehož primárním účelem je nahrávání, stříhání, úprava a přidávání různorodých efektů do zvukových pasáží. Zkráceně řečeno, jedná se o jednoduchý editor pro práci se zvukem nebo základní korektury hudebních stop.
hlodavec u mikrofonu
 
Předtím, než začnete, do tohoto softwaru byste si měli nainstalovat speciální kodek, co vám umožní výsledný soubor exportovat do MP3 a jiných formátů. Tento kodek se jmenuje „Ffmpeg“ a můžete si jej zdarma stáhnout, jako celý program, na oficiálních webových stránkách Audacity. Instalace je velice jednoduchá. Stačí se řídit instrukcemi, do kterých máte možnost nahlédnout před stahováním.
 sluchátka s mikrofonem
Zpátky k tématu. Eliminace šumu, praskání nebo šustění je zde velice jednoduchý zákrok. Zvládne jej každý. Zvukovou stopu přetáhněte do pracovní plochy. Určete, kde se nežádoucí šum nachází a tuto oblast držením levého tlačítka myši označte. V horním menu si najděte rozbalte nabídku „Efekty“ a vyberte možnost „Odstranění šumu“. Otevře se vám nové okno, ve kterém klikněte na pole „Získat profil šumu“. Tímto postupem jste stále šum neodstranili. Pouze jste získali vzor, který budete eliminovat. Nyní označte určitou úsek nebo klidně i celou zvukovou stopu (Ctrl+A) a proces opakujte. Tentokrát však neklikejte na tlačítko „Získat profil šumu“, nýbrž na „OK“. Pokud nebudete spokojeni s výsledkem, celý průběh opakujte, případně snižte citlivost.
 
Pokud jde o praskání, to lze vyloučit podobně, ne-li ještě snadněji. V sekci „Efekty“ si vyberte funkci „Odstranit praskání“ a následně volbu potvrďte tlačítkem „Odstranit praskání“.
 
Pro export souboru stačí označit celou stopu, v horní nabídce vybrat „Soubor“, dále „Exportovat“, tabulku s přídavnými informacemi klidně odklikněte a pak si zvolte požadovaný formát, následně lokaci uložení a nakonec zadejte název výstupného souboru.