Jak se zazimuje bazén?

Pokud je venku teplo, využíváme svého bazénu, jak to jenom jde. Ale když pak přijde podzim a počne se ochlazovat, zanevřeme na koupání a ani prst bychom už do tamní vody nestrčili. Je prostě po sezóně a tato vodní nádrž už nás tudíž neláká. A až do pozdně jarního oteplení ani lákat nezačne.
Ovšem jakkoliv v tuto dobu bazén svého majitele nezajímá, mělo by o něj být náležitě postaráno. Člověk by se mu měl za prokázané služby odvděčit tím, že ho dokonale zazimuje. Tak, aby nestrádal ani bazén samotný, ani voda v něm.
pes ve člunu
Jistě, šlo by to i bez zazimování. Jenže pak by bylo v podstatě jisté, že se v této nádrži někdo koupal naposledy. Protože i pouhé jediné pochybení stačí k tomu, aby bylo vše nenávratně ztraceno.
A tak je nezbytné učinit následující kroky, které zajistí, že bazén zůstane dokonalý a plně funkční.
bazén v zahradě
– Je nutné nádrž i vodu v ní vyčistit. Tedy nasadit bazénový vysavač na to, co ulpělo na stěnách a dně, síťku na to, co plave na hladině, a filtraci na vše mezi tím.
– Podle stavu, v jakém se voda nachází, je pak třeba aplikovat i přípravky bazénové chemie. Ty s obsahem chlóru či kyslíku, ty ovlivňující pH vody, a pochopitelně nejlépe i zazimovač.
– Poté je třeba vodu upustit, aby se už nemohla dostat do vstupu do filtrace.
– Záhodno je vyjmout veškerá zařízení, která se ve vodě doposud nacházela, vyčistit je, usušit a uložit na vhodné místo, kde tato bez problémů přečkají zimu. Nejinak je třeba naložit i s pískem z filtrace, jenž musí být uchováván čistý a suchý, aby se v něm nemnožily mikroorganismy.
– Namísto těchto zařízení nyní patří do vody dilatační plováky, absorbující tlak vznikajícího ledu a bránící tak mechanickému poničení stěn bazénu.
– A pak se musí nádrž přikrýt dostatečně pevnou plachtou, aby do něj už nemohlo nic napadat a voda se tak znovu zbytečně neznečistila.
Až pak lze bazén považovat za připravený na zimu. Až pak je jisté, že se s ním v pořádku shledáme, až přijde oteplení. A my se v něm budeme zase moci koupat.